35 milyon TL yatırımla Türkiye’ye geri döndü

Ortaklar mahkemelik oldu. Davaların Türkiye ayağında HDR Antwerp’in sertifika vermesinde sakınca olmadığı kararı çıktı. HRD Antwerp de dünyanın en büyük 5 mücevher pazarından biri olan Türkiye’ye geri dönme kararı aldı. Şirket, pırlantalı mücevher değerleme amacıyla 35 milyon TL’ye laboratuvar kurdu.

HRD Antwerp Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Vekili Arzu Özer, bugün için yasal süreçlerin hem Türkiye’de hem de Belçika’da HRD Antwerp adına devam ettiğini ancak Türkiye’de herhangi bir iş ve işlem yapmalarına engel teşkil etmediğini belirtti. Türkiye’de mücevher laboratuvarı açtıklarını kaydeden Özer, “35 milyon TL’lik yatırım yaptık. İlk 6 ay mücevher olarak devam edeceğiz. İkinci yarıdan itibaren 5 karata kadar taş incelemesi yapmayı hedefliyoruz. Şu anda 5.500-6.000 sertifika verecek kapasitemiz var. Bu rakam da artacak. Şimdilik Belçika’ya göndererek ayda 50-60 sertifika çıkarıyoruz” dedi.

PAZARDAN ÇEKİLDİKTEN SONRA DA TALEP ALDIKLARINI SÖYLEDİ

Türkiye’de geçen sene 419 milyon dolar değerinde pırlantalı mücevher ihracatı gerçekleştiğini, iç piyasada ise hesaplanamamasına karşın çok büyük bir satış hacmi olduğunu söyleyen Arzu Özer, “HRD Antwerp, ülkemizden çekildikten sonra da Türk mücevhercilerinden talep almaya başladı. Aradan geçen 1,5 senede sayısız sertifikalandırma talebi alındı. Dolayısıyla mevcut potansiyel doğrultusunda HRD Antwerp’ün Türkiye’de yeniden kurulması, yapılanması ve hizmet vermesi kararlaştırıldı. Pırlantalı mücevher değerleme amacıyla kurduğumuz yeni laboratuvarımız için ilk etapta 6 profesyonel gemolog istihdam ettik. Yılın ikinci yarısı itibarıyla çıplak taş değerleme hizmeti de vermeyi planlıyoruz, bunun için ayrıca yatırım gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Elmasta sertifikasyonun son derece önemli ve hassas bir işlem olduğunu söyleyen Arzu Özer, “Yurt dışına satılan bir pırlantalı mücevheri sertifikalı olarak satarsanız hem markaya hem de Türkiye’ye daha fazla katma değer sağlarsınız, bireysel açıdan da yurt dışına çıktığınızda üzerinizdeki pırlantalı mücevher, sertifikası sayesinde dünyanın her yerinde bilinirliğe ve değere sahip olur” dedi.

TÜRKİYE TASARIM YARIŞMASINA DAHİL OLDU

Arzu Özer, ilki 1985 yılında gerçekleşen ve her iki yılda bir düzenlenen, uluslararası alanda en eski mücevher tasarım yarışması HRD Antwerp Tasarım Ödülleri’ne Türkiye’nin dahil olduğu da anlattı. Özer, şunları söyledi: “Değerli taşlar, Pırlantalar ve Aksesuarlar olmak üzere 3 farklı kategoride gerçekleştirilecek HRD Antwerp Tasarım Yarışması’nın 19’uncusuna Türkiye’den de başvuru alınacak, ödül töreni de Mayıs 2025’te ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Geçen sene 65 ülkeden 1554 tasarımcının 1687 tasarımla katıldığı bu yarışma, özellikle genç tasarımcılara global anlamda büyük bir fırsat tanıyor.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x