Emekliklerin Maaşı Nasıl Erdi?

Emeklilik sistemimize ve emeklilerimizin durumuna sizinle beraber bir bakmak istiyorum. Emeklilerin geliri neden böyle düşük?

28 Şubat’ta seçim propagandası programında konuşan, Recep Tayyip Erdoğan, “Maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette değil. Peki emekli maaşlarını arzu ettiğimiz düzeye nasıl yükselteceğiz? Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha çok gelir elde edecek, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz. Şimdi birileri çıkıyor emekli maaşlarına yedi bin lira, on bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor.” Meydanlarda halka bu şekilde hitap eden Erdoğan emeklilere verecek para yok. dedi.

Ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan daha yeni çıkıp ekonomik büyümeden bahsetti. Hani ekonomi kötüydü? Hani ekonomi kötüydü? Ya emeklere gelince niye yok? Efendim emeklerin maaşları nasıl artacakmış? Daha çok çalışıp milli geliri arttıracakmışız. İyi de Sayın Erdoğan emeklerin milli gelirden pay almasını engelleyen bir şahıs var. Onun adı Recep Tayyip soyadı da Erdoğan. Recep Tayyip Erdoğan. O engelledi. Emeklilerin milli gelir artışından pay olmasını engelleyen kişinin adı Recep Tayyip, soyadı da Erdoğan’dır. diye Çapa, tepkisini dile getirdi.

Emin Çapa, Emeklilere milli gelirden pay vermedi. Yasa değişikliği yaptı bunun için. Emeklilere daha az para alsınlar, emekli olanların kazancı düşsün diye Recep Tayyip Erdoğan diye bir yönetici engelledi. Yasa çıkardı Sayın Cumhurbaşkanı. Evet o kişi sizsiniz. Aynaya bakarsanız kendinizi tanıyacaksınız Sayın Cumhurbaşkanı. dedi.

ULUF’E DAĞITIR GİBİ EMEKLİLERE PARA DAĞITAMAZSINIZ

Şimdi ben biraz size bunu hatırlatmak istiyorum. Önce DİSK-AR’ın bir araştırmasıyla başlamak istiyorum. Emeklilerin bayram ikramiyesi. Şimdi yasa değişip emeklilere para verilmeyince bir açıktan bir şey yapalım diyelim. Uluf’e dağıtır gibi. Hani böyle verdim size emekli ikram edeyim, tepkisini dile getiren Çapa, Siz vermediniz. Biz o parayı devletimize çalıştık, vergi olarak ödedik. Kimse vermiyor. Dilenci değil emekliler. Hiçbir emekli dilenci değil. Böyle yağma yok. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarıyız. Devletimiz bize uluf’e verir gibi, dilenciye para verir gibi para vermez. Biz vatandaşız, kul değiliz. Hakkımızı istiyoruz o kadar.

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİNDEKİ FARK ÇAKILDI

Verilen bayram ikramiyesi 2018’de başladı. O zaman asgari ücret 1603 liraydı, emeklilere 1000 lira verildi. 2019’da asgari ücret 2021 lira, emeklilere 1000 lira bayram ikramiyesi. İki ikramiye veriliyor bu arada, 2000 lira oluyor. 2325 lira oldu asgari ücret 2020’de, 1000 lira emeklilere zam yok. 2021’de 2826 lira oldu asgari ücret emeklilere %10 zam yapıldı 1100 lira bayram ikramiyesi 2022’de asgari ücret 4253’e çıktı enflasyon patlattı çünkü Recep Tayyip Erdoğan 2022’de 1100 lira emeklilere hala 2023’e gelinince 2000 liraya çıktığı emeklilerin bayram ikramiyesi 8507 lira oldu aradaki farkın nasıl açıldığına dikkat eder misiniz? Asgari ücret.

Asgari ücret 2024’te 17.002 lira ve emeklere verilen bayram ikramiyesi 3000 lira. Nasıl açıldığını uçurumun dikkat eder misiniz lütfen? Peki DİSK-AR’ın araştırması bize ne gösteriyor? 2018 yılında emeklere verilen bayram ikramiyesi asgari ücretin %62’si. Bugün %18’i. %18’i. Hani ekonomi iyiydi? Hani ekonomi iyiydi Sayın Erdoğan? Sayın Cumhurbaşkanı hani ekonomi iyiydi? Bu nasıl iş?

TUİK’İN ENFLASYON HESABINA GÖRE, EMEKLİ HER AY DURMADAN ÇAMAŞIR MAKİNESİ, BUZDOLABI, BULAŞIK MAKİNESİ Mİ ALACAK?

DİSK-AR’ın araştırmasında başka önemli bir şey daha var. Emeklinin bayram ikramiyesi %200 artmış. 2018’den bu yana. Enflasyon %516 artmış. Çok güvendiğimiz, çok saygın Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) enflasyon hesabı 516,3 artmış. Gıda enflasyonu %690 artmış. %690. Emeklinin zaten eline geçen paranın kaç lira olduğu meydanda. Onun da zaten ne alacak? Enflasyon sepetindeki başka hangi ürünü alacak? Araba mı alacak? Durmadan çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi mi alacak? Hayır, gıda, gıdanın artışı %700’e gelmiş vaziyette.

Dünyada gıda fiyatları düşüyor Recep Tayyip Erdoğan, dünyada gıda fiyatları artıyor diyor. Yanlış, danışmanlarınız size yalan söylüyor eğer haberiniz yoksa Sayın Erdoğan, ben size söyleyeyim. Dünyada gıda fiyatları 2 yıldır düşüyor koronadan sonra. Bir tek Türkiye’de artıyor gıda fiyatları. Kötü yönetilen ülkelerde artıyor. Yöneticilerin kötü yönettiği ülkelerde artıyor.

%700. Emeklinin bayram ikramiyesi %260. Gıda enflasyonu %690,4. Peki emeklinin ikramiyesi ile ne alınıyor? Bugün 3000 lira, 2018’de 1000 liraydı. 2018’de 1000 lirayla aldığını görüyoruz. Bugün 3 bin lirayla alabilir mi? Hayır. Bugün 3 bin lirayla gitse emekli, 2018’e 380 liralık mal alabilir. Bugün 3 bin lira, o günün 380 lirası. O da Türkiye Sesi Kurumu’nun hesabıyla. Enflasyon hesabıyla. 380 lira. 380 lira aslında. O zaman bin lira verdi… Emekli ikramiyesi bugün 380 lira aslında aldığınız 3000 lira 380 lira. 2018’in 380 lirası bir daha söylüyorum. O zaman 380 lira veriyorum deseydi ne düşünürdünüz? Şimdi aynısını düşünün. Bitmedi. Peki emeklinin eğer… Asgari ücret oranında artsaydı yani asgari ücretin %62’siydi ya %62’si oranında olsaydı bugün de emeklinin ne kadar alacaktı da ne kadar kaybı oldu derseniz, bir ikramiyeden kaybı 7.609 lira.

BU RAMAZAN BAYRAMINDA EMEKLİLER 3.000 LİRA VERİLMEMELİYDİ

Bu bayram, Ramazan bayramında emekli 7.609 lira daha fazla almalıydı. 3.000 lira almamalıydı. 10.609 lira almalıydı. İki bayramdaki kaybı, bir sonraki kurban bayramında da alacak, 15.218 lira.

Dostlarım, nereye gitti bu para? Nereye gittiğini ben size şimdi anlatacağım. Recep Tayyip Erdoğan’ın çok sevdiği faiz lobisine gitti. Onu da önümüzdeki hafta anlatacağım. Ama bu nasıl oldu? Buyurun Sayın Cumhurbaşkanı’nı beraber dinleyelim. Daha yeni seçim için meydanlardaydı 29 Şubat 2024 konuşmasından. Buyurun dinleyin. Hani ekonomi kötüydü, ekonomi kötüye gidiyordu. İşte buyurun. Böylece ekonomimiz üst üste 14 çeyrektir büyüme başarısı gösterdi.

Bu oranla Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke oldu.

‘ALMANYA EMEKLİLERE VERİLEN İKRAMİYEYİ KISKANIYOR’

Almanya sizi kıskanıyor. Emeklilerine 3 bin lira bayram ikramiyesi veremiyor Almanya. Zavallı. İşte o bu. Sayın Erdoğan hani ekonomi iyiydi? Hani biz ekonomi kötü diyorduk kötü değildi? Avrupa kıskanıyor. Avrupa’da en çok büyüyen ülke üst üste büyüyen ülke. Niye verilemiyor emeklilere para? Ekonomi iyiyse sadece vergisini sildiklerinize mi iyi? Kime iyi bu ekonomi? Sayın Cumhurbaşkanı kime iyi bu ekonomi? Niye emekliye 3000 lira? O da zaten 2018’in 380 lirası. Para değil. Nerede? 7609 lirası eksik. Bir sonraki bayramla beraber 15.218 lirası eksik. Hani ekonomi iyiydi Sayın Erdoğan?


FAİZ LOBİSİNE 1.2 TRİLYON VERDİNİZ!

Sayın Cumhurbaşkanı yönettiğiniz Nas politikasıyla batırdığınız, enflasyonu patlattığınız ülke hani iyiydi? Niye? Verin o zaman emekliye para. Emekliye 10.000 lira verince niye batsın ülke? Nasıl batıyor? Faiz lobisine 1 trilyon verdiğiniz için bir daha söylüyorum. Pardon 1.2 trilyon. Önümüzdeki hafta anlatacağım size. 1.2 trilyon var faiz lobisine. Faiz lobisi Nas derken de kazandı. Siz Nas dediniz kazansınlar diye dediniz. Biliyordunuz Nas deyince faiz lobisinin para kazanacağını biliyordunuz. Biliyordunuz. Söyledik, bize inanmadınız. Seçimi Erdoğan kazanırsa faiz lobisi kazanacak dedik. Çünkü Nas faizden kazanma dönemi bitmişti faiz lobisinin. Laflar söylendi.

Şimdi faizler beş kat arttı. Şimdi gene faiz lobisi kazanıyor. 1.2 trilyon. 1.2 trilyon faiz lobisine var. Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclise sunduğu bütçenin içinde bu. Evet yanlış duymadınız bütçenin içinde bu.

Ben şimdi size önümüzdeki hafta Ocak ve Şubat faiz ödemelerini göstereceğim.

İnanamayacaksınız gözleriniz bu kadar olacak. Bunlar nasıl veriliyor da biz emeklilere verilmiyor diyeceksiniz. Verilmiyor. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan faiz lobisine o parayı vermek istiyor. ‘Efendim emekli maaşları alınırken 2008’e kadar yani Recep Tayyip Erdoğan emekliler o kadar para kazanmasınlar.’ diyene kadar büyümeden emeklileri eski sistemde yüzde yüz pay ayrılıyordu.

Yani şöyleydi. Diyor ya Cumhurbaşkanı, emeklilerin aldığı maaşı nasıl artıracağız? Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Evet. Sonra da emekliye bunun %30’unu vereceğiz. Eskiden %100’ü veriliyordu. Yani enflasyon %60 mu oldu? Recep Tayyip Erdoğan çok iyi bir cumhurbaşkanı olduğu, ekonomiden çok anladığı ve iktisatçı, ekonomist olduğu için enflasyonu patlatıp sekizlerden altmışlara çıkardığı için Derviş reformlarıyla düşen, kendisi düşürmemişti oraya, Derviş reformlarıyla düşen enflasyonu 64’ü alın. Bir de ülke büyüyorsa bundan bir bizim payımız olmalı, bir refah payımız olmalı, bizim bir gelirimiz olmalı. İşte o sistem vardı eskiden ama hangi eskiden? Recep Tayyip Erdoğan’dan önce.

Recep Tayyip Erdoğan’dan önce %100, ekonomi %7 mi büyüdü? 7 puan. %10 mu büyüdü? 10 puan emekliye veya emekli olanların hesabına geçiyordu. Refahtan pay alma denir buna. Ülke büyüyorsa sadece vergisi silinenler mi? Sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın sevdiği faiz lobisi mi alacak? Emekliler de alacak. Eskiden öyleydi. Recep Tayyip Erdoğan bunu 2008 yılında %30’a düşürdü. %30’a. %70’i hop alındı emekliden. O zaman bu hissedilmedi. Çünkü kademeli geçiş vardı.

10 YIL SONRA DURUM DAHA DA VAHİM OLACAK

Bundan sonra olanlar, ben size söyleyeyim, 10 yıl sonra durum daha da vahim olacak. Kademeli geçiş var. Çok daha vahim olacak durum. Yüksek maaşı unutsun şu anda çalışanlar. Neden? Recep Tayyip Erdoğan. Bitmedi. Peki bundan aylık bağlama oranları diye bir şey var.

Aylığınız nasıl bağlanacak? Çok teknik anlatmayacağım. Aylık bağlama oranlarını Recep Tayyip Erdoğan değiştirdi. 2008’de değiştirdi bir daha söylüyorum. Kademeli geçiş kazanılan haklar nedeniyle kademeli geçiş SSK’lılar o zamanki %35 gelir kaybına uğradılar. Bakın %35. 3’te 1. BAĞ-KUR’lular %29. Emekli sandığı %33 aylık bağlama oranlarını Recep Tayyip Erdoğan düşürdüğü için gelir kaybına uğradılar.

Emeklilerimizin gelirini nasıl artıracağız? Daha çok çalışacağız. Peki büyümeden pay vermiyorsun. Aylık bağlama oranlarını düşürüyorsun. Çalışmasının ne önemi var? Çalışsa da düşük maaş, çalışmasa da düşük maaş. Bayram ikramiyeleri zaten yerlerde. Eee? Asgari ücret ortalama ücret oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x