İngiltere Merkez Bankası faizi sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (FED) dünkü toplantısında politika faizini sabit tutma kararı aldı. İngiltere Merkez Bankası da bugün aynı yönde karar aldı. İngiltere Merkez Bankası, yüzde 5,25’lik faiz oranını sabit tuttu. İngiltere’de ağustos ayında bu düzeye yükselen politika faizi halen son 16 yılın en yüksek seviyesinde. İngiltere Merkez Bankası’nın ilerleyen aylarda faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, şubat ayında İngiltere’de yıllık enflasyon yüzde 3,4’e gerilemişti. İngiltere Merkez Bankası’nın yıllık enflasyon hedefi ise yüzde 2.

SON 40 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİ

İngiltere’de ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) ve Covid pandemisi sonrası Ekim 2022’de yıllık enflasyon yüzde 11,1’e çıkarak son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı. Artan enflasyonla mücadele kapsamında faizler geçen yıl arka arkaya artırılmıştı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun kontrol altına alındığına dair sağlam kanıtlar görmek istediklerini söyledi. Ülkede enflasyon düşse de fiyatlarda bir düşüş olmadı, yalnızca fiyat artış hızı azaldı. İngiltere, dünyanın en gelişmiş yedi ekonomisi olarak anılan G7 ülkeleri (Kanada, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, ABD, Japonya) arasında en yüksek faiz oranına sahip ülkelerden biri oldu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ YOL BELİRSİZ’

ABD Merkez Bankası (Fed) ise dün mart ayı toplantısında beklentiler dahilinde politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed böylece art arda 5 toplantıda faizleri değiştirmemiş oldu ve politika faizi son 23 yılın zirvesinde kalmaya devam etti.

Banka bu yıl içinde faiz oranında üç kesinti yapılacağı beklentisini ise korudu. Toplantının ardından yapılan açıklamada faiz indirimi için enflasyon konusunda daha fazla güvene ihtiyaç olduğu belirtildi. Şubat ayında yıllık enflasyonun yüzde 3,2 olduğu ABD’nin enflasyon hedefi yüzde 2. Fed Başkanı Jerome Powell, “Enflasyon hala yüksek ve düşürmek için önümüzdeki yol belirsiz” diye konuştu. Fed’in bu yıl sonuna kadar üç kez 250’şer baz puanlık, yani toplamda yüzde 0,75’lik bir faiz indirimi yapması bekleniyor.

Öte yandan Fed, ABD’nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,1’e yükseltti. Aralık ayındaki tahmin yüzde 1,4’tü. Fed, Mart 2022’den bu yana 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x